O fundacji
Fundacja „Zawsze po stronie ludzi” została powołana przez fundatora Panią Lidię Staroń, która najpierw jako społecznik i szefowa Stowarzyszenia, a następnie jako parlamentarzysta przez szereg lat działała na rzecz ludzi.
Pani poseł, a następnie pani senator oprócz prowadzenia działań związanych z bieżącą polityką i sprawami, którymi zajmował się parlament, każdego dnia niosła pomoc ludziom. Zarówno osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej jak też osobom wykluczonym, w tym wykluczonym prawnie, a także osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub nieprawidłowym działaniem wymiaru sprawiedliwości lub innych instytucji publicznych i prywatnych.
Fundator realizując swoją dotychczasową działalność współpracowała z organami publicznymi, m.in. z Prokuraturą Krajową, z Rzecznikami, a także z profesjonalistami z poszczególnych dziedzin prawa.
Na przestrzeni lat Fundator pomogła dziesiątkom tysięcy ludzi indywidualnie, których skomplikowane sprawy w znacznej mierze zakończyły się pozytywnym rozstrzygnięciem, a także w ramach działalności parlamentarnej doprowadziła do zmiany przepisów w zakresie prawa spółdzielczego czy odpowiedzialności komorników za nieprawidłowe czynności egzekucyjne.
W wyniku działalności Fundatora powstały niezwykle korzystne zmiany w prawie m.in. :
1. możliwość uwłaszczenia kilkunastu milionów spółdzielców, którzy są obecnie właścicielami mieszkań, stanowiących wcześniej majątek spółdzielni; nadanie spółdzielcom uprawnienia do dostępu do dokumentów spółdzielni; zniesienie opłat za członkostwo w spółdzielni; przyznanie spółdzielcom prawa do majątku spółdzielni i przyznanie mieszkańcom środków zgromadzonych na funduszu remontowym, który dotychczas był majątkiem spółdzielni,
2. ograniczenie bezprawnych działań komorników, m.in. poprzez nadzór, czy też nagrywanie czynności egzekucyjnych, a także przyznania prawa wglądu do akt postępowania egzekucyjnego i zmniejszenie opłat komorniczych,
3. wprowadzenie ustawy antylichwiaskiej, znacznego zmniejszenia kosztów pozaodsetkowych pożyczek, zakazu „rolowania” długów, zabezpieczania pożyczek wekslem oraz wprowadzenia rejestru firm pożyczkowych, nadzoru nad nim i wprowadzenia przepisów karnych,
4. przyznanie radcom prawnym uprawnienia do wykonywania czynności obrończych w postępowaniu karnym, umożliwienie ustanowienia osoby bliskiej pełnomocnikiem pokrzywdzonego przestępstwem, umożliwienie zaskarżenia decyzji organów ścigania przez osobę składającą zawiadomienie o przestępstwach przeciwko wymiarowi sprawiedliwości (poświadczenie nieprawdy w zeznaniach, dokumentach, fałszowanie),
5. umożliwienie nabycia własności lokalu mieszkalnego będącego w zarządzie Towarzystwa Budownictwa Społecznego,
6. wprowadzenie ustawowego odszkodowania dla ofiar wypadków,
7. wydłużenie okresu przedawnienia przestępstwa pedofilii o 7 lat (przedawnienie nie może nastąpić przed ukończeniem przez pokrzywdzonego 30. roku życia),
8. wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej.
Fundator skutecznie walczyła też w Trybunale Konstytucyjnym m.in. o prawa działkowców czy spółdzielców, a także o historyczną prawdę – była autorką podjętej przez aklamację uchwały Sejmu RP zmieniającej nazwę Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – na Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Fundator od ponad dwudziestu lat zajmuje się edukacją i pomocą prawną, w tym organizacją bezpłatnych porad prawnych i publikowaniem poradników z kluczowych dziedzin życia społecznego. Pomimo wieloletniej pracy ilość osób wymagających wsparcia jest w dalszym ciągu znaczna, a dotychczasowa praktyka Fundatora wykazała, że negatywne sytuacje prawne, w której znajdują się osoby wymagające pomocy wynika z daleko idącego braku świadomości prawnej i związanej z tym bezsilności.
Działalność Fundacji koncentruje się nie tylko na udzielaniu indywidualnego wsparcia, ale przede wszystkim na zwiększeniu świadomości prawnej społeczeństwa. Dlatego też zewnętrzne działania podzielić można na następujące obszary: działalność związana z bezpośrednią, indywidualną pomocą prawną udzielaną osobom fizycznym, szczególnie osobom pokrzywdzonym przestępstwem, a także osobom, których wolności i prawa zostały naruszone bezprawnym działaniem osób trzecich. Fundacja wspiera w ten sposób również osoby ubogie, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, a także osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, czy tez wykluczeniem prawnym. Działania fundacji polegają w takich przypadkach na udzielaniu nieodpłatnych porad prawnych, sporządzaniu pism procesowych, działalności związanej ze zwiększaniem świadomości prawnej społeczeństwa poprzez edukację prawniczą.
Fundacja stoi na stanowisku, że edukacja prawna stanowi najlepszą formę prewencji i zapobiegania negatywnym konsekwencjom prawnym, dlatego też realizując swoją misję Fundacja we współpracy z praktykującymi prawnikami, wybitnymi przedstawicielami zawodów prawniczych i doktryny przeprowadza edukacyjne spotkania z młodzieżą oraz osobami dorosłymi i seniorami. Spotkania te realizowane będą w porozumieniu z poszczególnymi placówkami edukacyjnymi oraz samodzielnie przez Fundację. Uczestnicy spotkań poznają podstawy prawa karnego, cywilnego, czy administracyjnego, regulacje dotyczące poszczególnych stosunków prawnych, ale także podstawowych metod oszustwa, czy manipulacji.
Fundacja będzie prowadzić również kampanie zwiększające świadomość prawną w mediach społecznościowych, stronie internetowej, lokalnych mediach. Będzie radzić i ostrzegać. Działalność fundacji wraz z jej rozwojem rozszerzać będzie na całe terytorium RP. Działania Fundacji oprócz zwalczania negatywnych konsekwencji przedsiębranych czynności prawnych mogą również przyczynić się do przeciwdziałania wzrostowi przestępczości.
Fundacja działać będzie także w zakresie inicjatywy ustawodawczej, mające na celu zmianę przepisów prawa lub ich dostosowania. Wieloletnie doświadczenie Fundatora wskazuje na konieczność identyfikacji przepisów, których stosowanie przysparza problemy zarówno społeczeństwu, jak również wymiarowi sprawiedliwości. Niedokładne formułowanie przepisów, pozostawiające znaczne pole interpretacyjne prowadzi do ich niejednolitej wykładni, nierzadko wykładni sprzecznej z założeniami wprowadzonych przepisów. Powyższe skutkuje wydawaniem odmiennych orzeczeń w tożsamych stanach faktycznych. Dlatego też, Fundacja podejmie działania zmierzające do identyfikowania przepisów niejasnych, niedostosowanych do rzeczywistości oraz luk prawnych stanowiących drogę do nadużyć. Fundacja w tym zakresie przygotować będzie analizy prawne wraz z proponowanymi zmianami oraz projekty ustaw uwzględniających proponowane zmiany (inicjatywy ustawodawcze obywatelskie).
Dlatego prosimy o wsparcie tych działań. To wsparcie to często jedyna i skuteczna pomoc drugiemu człowiekowi!
Numer konta: 40 1020 3541 0000 5802 0386 4519